راهنمای سفر آنتالیا

راهنمای سفر آنتالیا

آنتالیا شهری است که برای هرنوع سلیقه ای مناسب است.این شهر از لحاظ تاریخی بسیار غنی است و همچنین محل بسیار مناسبی برای تفریح در سواحلی با ماسه های سفید و سواحل بی نظیر مدیترانه است. هم کسانی که عاشق دریا و ساحل باشند و هم افرادی که شیفته تاریخ و مکان های تاریخی اند از دیدن این شهر رضایت خاطر خواهند داشت.

۱-کالیسی( شهر قدیمی آنتالیا)

شهر مارپیچی کالیسی برای قدم زدن بسیار مناسب است. ساختمان هایی با دیوارهای اهکی و سقف های قرمز که به زمان پادشاهی عثمانی برمیگردد امروزه بازسازی و مرمت شده و به هتل هایی گران قیمت ، فروشگاه های سوغات و موزه های هنر و رستوران تبدیل شده اند. اگرچه این شهر بیشتر محلی برای ارامش وتنفس در یک محیط دنیای قدیمی است ، اما جاذبه های گردشگری کوچک بی شماری هم هست که رضایت خاطران دسته از گردشگرانی که برای تماشا و خوش گذرانی به این جا امده اند را فراهم کند.در میدان اصلی شهر (کاله کاپیسی )دروازه قلعه با برج ساعت سنگی به چشم می خورد ، مسجد “تکلی ” که مربوط به قرن هجده میلادی است نیز با کاشی کاری های حیرت انگیزش ارزش دیدن دارد. مناره “کسیک ” از دیگر دیدنی های این منطقه است که در قرن نوزده در آتش سوخت و ویران شد واز باقی مانده ان به عنوان معبد رومی ها استفاده شد و بعد به کلیسای بیزانس ها مبدل شد و امروزه یک مسجد شده است.

۲-بندرگاه قدیمی آنتالیا

بندرگاه قدیمی که در شکاف صخره ها واقع شده ، مجموعه ای خوش منظره وپر از بوتیک ها و کافی شاپ های زیبا و بازارهاست که در سواحل زیبای مدیترانه می درخشد. ارامش و فضای خوشایندی که این مکان دارد مانع از آن می شود که باور کرد این جا زمانی مرکز اصلی اقتصاد انتالیا بوده ایت.اما از قرن دوم تا اواسط قرن بیستم این جا بندر اصلی محسوب میشده وبا محوریت تجارت باعث رونق و شکوفایی شهر و مناطق اطرافش بوده است. امروزه گردشگران برای خرید و تماشای غروب در دریا به این محل می ایند.و یا اینکه سوار بر قایق های تفریحی شده و به شنا کردن در در مدیترانه می پردازند.

۳-موزه انتالیا

اگر به تاریخ ترکیه علاقمند هستید ، دیدن از این موزه را هرگز از دست ندهید. نمایشگاه های خیره کننده اینجا ، بهترین یافته ها ی زیرخاکی سواحل ترکیه را به نمایش گذاشته اند. و بهتر از آن این که این مجموعه به صورت نوشتاری هم به معرفی هر انچه در موزه هست پرداخته تا از این طریق تاریخ غنی ترکیه را به مخاطبانش به آسانی معرفی کند . بخش بزرگ باستان شناسی این موزه ، متشکل از نمایشگاه هایی از عهد برنز تا دوره بیزانس می باشند.اگر فرصت کافی برای دیدن از کل موزه را ندارید به شما پیشنهاد می کنیم که از این سه گالری دیدن کنید : معرق کاری از “سلکیا ” نمایشگاه نقره از “اسپندوس ” . مجسمه های یزدان از “پرگه “.

۴-مناره یی ویل آنتالیا

مناره یی ویل (مناره شیار دار ) دارای بی نظیرترین منظره در انتالیاست وتوسط سلطان علاالدین سلجوق ساخته شد (۱۲۱۹-۳۶). این مکان نمونه ای از معماری سلجوقیان است که از یک محوطه چهار گوشی که روی ان مناره ای شیار مانند واقع می شود که داخل ان گالری های متعددی تا بالای منار وجود د ارد.مسجد مجاور این منار که مربوط به قرن چهارده است هنوز پابرجا و در دست استفاده است.

۵-دروازه هادریان آنتالیا

دروازه هادریان یکی از ورودی های اصلی و بسیار مهم به منطقه “کالیسی “بوده است.گستردگی قابل ملاحظه دیوارهای شهر رومی و هلنی در بخش شرقی شهر قدیمی به خوبی حفظ شده اند و دروازه هادریان بخش مهمی از این بخش است.این دروازه که در سال ۱۳۰ توسط امپراطور هادریان بازدید شده از سه راهگاه هلالی مرمری تشکیل شده که در مجاورت یک برج مجلل قرار گرفته و با زیباترین و غنی ترین مجسمه ها تزیین شده است. زمانی که از زیر این طاق های هلالی شکل عبور میکنید به سقف ان ها هم نگاهی بیندازید تا از دیدن کنده کاری هایی که به خوبی تا به امروز حفظ شده اند لذت ببرید.

 

۶-قلعه رومی آنتالیا

این بنای کوتاه استوانه ای شکل که چهارده متر ارتفاع دارد در قرن دوم ساخته شده ولی هنوز کسی کاملا مطمین نیست که برای چه کاری استفاده می شده ولی از طرف دیگر اکثریت براین نظرند که به عنوان برج دیدبانی یا در حکم فانوس دریایی برای بندر پر رفت و امدی که در زیر ان واقع شده ، کارایی داشته است.امروزه این محل برای تماشای غروب و یا محلی برای تماشای بندرگاه قدیمی است.پارکی که در این جا احداث شده به خاطر داشتن فضایی دلنشین و سرشار از گل و گیاه مقصد گردش بسیاری است تا از استرس و فشار های داخل شهر خلاص شوند.

۷-اسپندوس آنتالیا

علت اصلی سفر علاقمندان تاریخ به شهر آنتالیا دیدن از این محل است.این بنای باستانی که محل تیاتر رومیان بوده به عنوان یکی از بهترین اماکن باستانی حفاظت شده در سرتاسر جهان بوده و همواره مقصد میلیون ها گردشگر از سرتاسر جهان است.روزگار درخشان این بنا مربوط به قرن دوم و سوم میشود . جدای از تیاتر که کاملا بازسازی شده و ظرفیت ۱۵۰۰ نفر را دارد ، بیشتر بخش های این بنا ویران شده و شاید مکان خوبی برای علاقمندان به تاریخ و باستان شناسی باشد. در شمال آنتالیا بنایی عظیم واقع شده به نام تیاتر رومی اآسپندوس که یادآور شکوه و تجمل فرمانروایی مارکوس اورلیوس است.این بنا از که از نمونه های تیاتر کلاسیک جهان است همچون ستاره ای درخشان ، نظر بینندگانش را به خود جلب می کند.

۸-ترمسوس آنتالیا

باقی مانده های محافظت شده این شهر باستانی در امتداد تپه های ناهموار دراطراف حومه شهر پراکنده شده انداگر قصد دارید از این بنا به طور کامل دیدن کنید کفش های اهنین پا کنید و اب کافی ووافی باخود بردارید تا به مشکل بر نخورید. خیابان ستون بندی شده و بازار بالادست محل های زیبایی برای دیدن هستند ولی دیدن از تیاتر که در قله کوه تاروس واقع شده را از دست ندهید.

۹-پرگه آنتالیا

استادیوم بزرگ و پاره سنگی (ساخته شده از پاره سنگ )پرگه ، معابد نیمه ویران و خیابان ستون بنده شدی بزرگ فضایی دارند که الهام بخش دوران طلایی گذشته اند.این محل زمانی پایتخت “پامفیلیا ” بوده که تحت پادشاهی یونان وروم به اوج شکوفایی اش رسید.این محل به خوبی مکان های

محافظت نشده است ولی با این وجود جمعیت کمی را باری بازدید به خود جذب می کند و به انها این فرصت را می دهد در اارمش کامل به جستجو و گردش بپردازند.حمام رومیان ، دروازه هلنی از جاذبه ای این محل به شمار می روند.

۱۰-الیمپوس و کمیرا آنتالیا

دو روستای نزدیک به هم – الیمپوس و cirali_در کنار هم در ساحل واقع شده اند و توسط خرابه های شهر باستانی لیسیا احاطه شده اند. جاذبه معروف این محل ، کیمرا است. هر دو این روستاها به داشتن جاذبه های منحصر به خود ارزش دیدن داشته و برای کسانی که به دنبال تعطیلات ساحلی دور از شلوغی های ترکیه هستند مکان بسیار مناسبی هستند.

درباره نویسنده

مدیر سایت

مدیریت و طراح وب سایت

یک دیدگاه اضافه کنید

Related Blogs

ارسال شده توسط مدیر سایت | مرداد ۱۷, ۱۳۹۶
راهنمای سفر دوبی
دبی یکی از شهرهای پر زرق و برق و جزء اصلی ترین مقاصد گردشگری است.این شهر ایستگاهی برای تعطیلات فراموش‌نشدنی و بی نظیر در امارات متحده عربی است. این شهر با ساختمان‌ها و...
ارسال شده توسط مدیر سایت | مرداد ۱۷, ۱۳۹۶
راهنمای سفر بمبئی
با افتتاح کانال جدید سوئز و زیاد شدن سفرهای دریایی شهر بمبئی به عنوان دروازه اصلی ورود به شبه جزیره هند به شمار میرود از این رو این شهر از...
ارسال شده توسط مدیر سایت | مرداد ۱۷, ۱۳۹۶
راهنمای سفر دهلی
دهلی و دهلی نو دارای تاریخی به وسعت رود یامانا هستند این رود دهلی نو در بخش غربی و دهلی قدیم در سمت شرقی آن را از هم جدا میکند.از...